איפה כדאי לפתוח בלוג בחינם ?

וורדפרס או בלוגר ?

מה עדיף: בלוג בתוך האתר או בלוג מחוץ לאתר ?

כבונה אתרי וורדפרס אני עונה על השאלות האלה שוב ושוב עד שקיבלתי בקשה מלמעלה: אולי תכתוב אחת ולתמיד את התשובות וכולם יוכלו לקבל החלטה בלי להתקשר אליך ?

כמו שאתם מבינים נעתרתי ובפוסט הבא אני סוקר את החלופות המובילות לפתיחת בלוג (בחינם) ומתמקד בעיקר בחלופה שאני מוצא כבעלת היתרונות הרבים יותר – וורדפרס.

לפני שאני מפרט את החלופות של הקמת בלוג בחינם חשוב שניישר קו ונבין שלהקים אתר לעסק זו הבחירה העסקית הטובה ביותר ולבחור לאחסן אותו באחסנה פרטית (שעולה כסף) – זו הבחירה הנכונה ביותר לכל עסק.
זה כמו שעדיף שיהיה לך נכס משלך מאשר נכס בשכירות.

אלא שלא תמיד יש מימון לקנות נכס משלנו (עובדה, אלפי אלפים גרים בשכירות ).

ישנם אלפי יזמים ועצמאיים שרק יוצאים לדרך ואין להם אפשרות להשקיע אלפי שקלים בהקמת אתר כשהעסק עדיין בחיתוליו או כשמצב תזרים המזומנים לא שופע מזומנים.
יחד עם זאת, כדי לקדם את העסק ולהצליח לשווק דרך האינטרנט חשוב שתהיה לעסק פלטפורמה שם אפשר יהיה לבנות את הסמכות המקצועית (אוטוריטה) ולבנות אמון בעזרת תוכן, ואני מתייחס בפרט לתוכן שאינו מכירה ישירה – כלומר לאו דווקא עמודי מכירה ועמודי נחיתה.

"מקום" להעלות תוכן כזה יכול להיות "בלוג".

לפתיחת בלוג יש 2 פתרונות מדף מוכנים ואפילו בחינם או בהשקעה נמוכה

הפתרונות הם: בלוגר של גוגל blogger.com ו-וורדפרס באתר wordpress.com .
שתיהן הפלטפורמות המובילות לפתיחה של בלוג / אתר בחינם.

מה עדיף: WordPress או Blogger ?

בואו נכיר אותן קצת יותר לעומק ותוכלו לעשות את הבחירה בעצמכם –

נעים להכיר blogger.com

"בלוגר" זו מערכת לניהול תוכן של חברת גוגל. המערכת היא רב לשונית ותומכת בעברית באופן מלא, הן בממשק הניהול והן בשפת התצוגה.

בתכלס: אפשר לפתוח ולנהל בלוג בכל שפה שרוצים כולל עברית.

המערכת גמישה מאוד מבחינת עיצוב והוספת תוספים מה שנקרא בלעז Plugins להרחבת היכולות.
(תוסף: תכנית קוד קטנה שמתקינים בנוסף למערכת והיא מספקת יכולת נוספת שאין למערכת הראשית)

כבת של אבא גוגל, מערכת בלוגר מאפשרת להוסיף פרסומות של Ad-Sense ולחבר את כלי המדידה והמעקב של גוגל כדוגמת Analytics ו Webmaster tools בקלות ובאופן מובנה.

פרטים שימושיים שתרצו לדעת לפני שתפתחו בלוג בבלוגר

כשעומדים לפתוח בלוג בבלוגר אפשר לבחור באחת מהאפשרויות הבאות:

 • לפתוח בלוג קהילתי – הבלוג הופך להיות בלוג בתוך קהילת הבלוגים של בלוגר.
 • לפתוח בלוג עצמאי בעל שם מתחם עצמאי – גוגל מגדירים זאת כ"תחום מותאם אישית" (Custom Domain) של משתמש במערכת, הנהנה משירותי האחסון של חברת גוגל, ללא תשלום.

בלוג על מתחם Bloger – בלוג קהילתי

האפשרות הקלה ביותר היא להצטרף לקהילת הבלוגים של בלוגר.

כל מה שצריך לעשות הוא ללחוץ על הקישור blogger.com, ללחוץ על הכפתור "בלוג חדש" בראש העמוד (כמו שנראה בתמונה למטה), למלא את ההגדרות הבסיסיות ולהתחיל לכתוב..

פתיחת בלוג בבלוגר

בשלב הראשון המערכת תבקש מכם להכניס "חשבון גוגל" (חשבון גימייל או חשבון של כל שירות גוגל אחר).
אם אתם מחוברים כבר לחשבון (כפי שאני מחובר בתמונה  😎 ) הבלוג יפתח ישירות מתחת לחשבון הפעיל.

אם אין לכם חשבון תוכלו ליצור חשבון חדש בו במקום. זהו החשבון דרכו תנהלו את הבלוג שלכם.

בשלב השני תתבקשו לבחור שם לבלוג שלכם
ובשלב השלישי את תבנית עיצוב.

כל ההגדרות ניתנות לשינוי גם בשלב מאוחר יותר אם תרצו בכך לכן אם קשה לכם להחליט, תזכרו שכל החלטת עיצוב שלכם היא החלטה הפיכה.

זהו!!! יש לכם בלוג. מכאן אתם יכולים להתחיל לכתוב ולפרסם פוסטים.

בלוג עצמאי – שם מתחם מותאם אישית – Custom Domain

חברת גוגל מציעה פתרון ביניים לבעלי בלוגים שמבקשים לפתוח בלוג תחת שם דומיין פרטי – השירות נקרא שם מתחם מותאם אישית (Custom Domain).

אפשר לפתוח בלוג בעל שם מתחם עצמאי ולהמשיך ליהנות משירותי האחסון של חברת גוגל- ללא תשלום.

בעל הבלוג מקבל חשבון בשירותי Google Apps המספקים ממשק לניהול המתחם (Domain). המערכת כוללת:

 • חשבון דואר תחת שם הדומיין של האתר
 • מערכת לניהול המשתמשים באתר
 • שירות Google Sites – המאפשר ליצור עמודי אינטרנט מתחת לאותו שם מתחם
 • שרות צ'אט והאנגאאוט
 • יומן
 • אחסנה בענן (Google Drive).

כל אחד יכול לקבל את כל השירותים האלה מגוגל בחינם גם בלי לפתוח בלוג על בלוגר אלא שכשפותחים בלוג עצמאי בבלוגר, כל השירותים האלה מתחברים לשם הדומיין של הבלוג.

זה אומר שכתובת המייל שלכם, תראה כך: your name@your_domain.co.il למרות שכל המיילים יגיעו לתיבת גימייל.

לסיכום:

Bloger היא מערכת נוחה לניהול בלוג/ אתר.
מערכת המאפשרת או ניהול של בלוג קהילתי או ניהול בלוג על גבי שם דומיין מותאם אישית – ללא תשלום.

ממשק הניהול של בלוגר נוח וידידותי והקמה וניהול של בלוג במערכת היא פעולה קלה, מהירה ואינטואיטיבית גם לבעלי עסקים שאין להם גישה טכנולוגית.

המערכת מלווה במדריכי עזרה מפורטים כמיטב המסורת של גוגל (חלקם גם בעברית) ואפשר למצוא הרבה בלוגים ואתרים ברשת שמציעים הדרכה וטיפים.

היתרון הגדול של מערכת בלוגר הוא החיבור הפשוט והקל לשירותים השונים של גוגל כמו הGoogle Ad-sense, Google Analytics ויתר שירותי גוגל. יש הטוענים שגוגל מקדמת טוב יותר בלוגים מתוך המערכת שלה בתוצאות החיפוש האורגני (בלי כסף).

האפשרות של Custom Domain היא בהחלט פתרון טוב לבעלי עסקים שמעוניינים בשם דומיין עצמאי אך מוכנים להשתמש במערכת לניהול התוכן של Blogger וב – Google Sites.

חסרונות:

 1. החיסרון העיקרי של Bloger הוא התלות בגוגל כבעלת מערכת התוכן. באין גוגל אין לכם בלוג.
 2. לבלוג קהילתי אין שם מתחם (Domain) משל עצמו. הבלוג ישתייך לקהילת הבלוגים של Blogger ויקבל כתובת שנראית כך: www.name of your blog.blogspot.com – לא תהיה לכם ייחודיות עסקית.
 3. בחלק העליון של הבלוג יופיע הסרגל של בלוגר המפנה גם לבלוגים אחרים בקהילה מה שבקלות יכול להוציא גולשים מהבלוג שלכם ולהפנות אותם לבלוג של מישהו אחר. (זה המחיר של פלטפורמה חינמית).
 4. תמורת ההנאה משירותי האחסון של חברת גוגל ללא תשלום, אתם מתחייבים להשתמש במערכת בלוגר וב – Google Sites ליצירת התוכן שלכם ואין לכם שליטה מלאה על קבצי האתר (קבצי PHP של התבניות וקבצי CSS ).
 5. חיסרון נוסף הוא הנידות של התוכן, כשבבוא היום תרצו לבנות אתר חדש היצוא של התוכן ידרוש איש מקצוע שיבצע את ההעברה. העברת הנתונים אינה פעולה טריוויאלית כמו לארוז את הקבצים בתיקיה ולהתקין במערכת ניהול אחרת.

נעים להכיר WordPress.com

"וורדפרס" היא מערכת לניהול תוכן, מהפופולריות ביותר בקרב בלוגרים עצמאיים ובשנתיים האחרונות היא אחת הפלטפורמות הפופולריות ביותר גם להקמת אתרים שיווקיים עם יכולות מתקדמות ביותר.

זו מערכת בעלת קוד פתוח, מה שאומר שכל אחד יכול להשתמש בה ללא תשלום, שזמינה בחינם גם כמערכת להתקנה באתרים פרטיים על אחסנה פרטית.

תפעול הבלוג / אתר על וורדפרס למשתמש הרגיל נרכש תוך כדי שימוש, בתוך זמן קצר, גם לאנשים שאינם בעלי ידע טכני נרחב.

אפשר להוסיף לוורדפרס תוספים (Plugins) רבים המרחיבים את היכולות של המערכת – תוספים המאפשרים מדידה ומעקב (Google Analytics), תוספים המאפשרים הוספת אלמנטים של פרסומות, תוספים המקשרים לכל רשתות המדיה החברתית – Facebook ו – Twitter ועוד, ועוד (נכון לרגע כתיבת הפוסט הזה ישנם 35,586 תוספים – אל דאגה, אתם לא אמורים להכיר את כולם).

בוורדפרס כאמור, אפשר לבנות אתר פרטי בלי לשלם על השימוש במערכת (ולאחסן באחסנה פרטית) ואפשר לפתוח בלוג בחינם על הפלטפורמה של וורדפרס.

איך פותחים בלוג בחינם בוורדפרס?

כדי לפתוח בלוג כל שנדרש הוא ללחוץ על הקישור WordPress, לעבור ולפתוח את הבלוג בכמה צעדים פשוטים כשהראשון הוא לחיצה על הכפתור הכחול במרכז המסך (כמו בתמונה למטה).

פתיחת בלוג בוורדפרס

 

מאחר שמאז תחילת דרכה וורדפרס כבר מזמן אינה רק פלטפורמה להקמת בלוג אלא להקמת אתר, אפשר להקים אתר שלם בחינם בעזרת המערכת הזו, בתוך האתר של וורדפרס.

גם אם התכוונתם להקים בלוג, לחצו על הכפתור "צור אתר אינטרנט"- התוצאה תהיה מה שרציתם לקבל 🙂

בשלב הראשון המערכת מאפשרת לכם לבחור:
אם להקים בלוג על שם המתחם של וורדפרס, שם שיראה כך: www.name of your blog.wordpress.com (בדומה לכתובת הבלוג הקהילתי בבלוגר) או על שם דומיין עצמאי – בתוספת תשלום.

היא תשאל אתכם איזו רמת בלוג אתם רוצים: בחינם או בתשלום.

האפשרויות בפתיחת אתר בוורדפרס

בשלב הבא תידרשו לבחור תבנית לבלוג / אתר ולהגדיר את ההגדרות הראשוניות ולאחר מכן, בתיאוריה, תוכלו להתחיל לכתוב ולפרסם.

למה בתיאוריה ?
כי אנחנו מציעים לתת תשומת לב למיתוג של הבלוג/אתר, גם אם בחרתם בחלופות החינמיות.
המיתוג החיצוני שמתבטא בצבעוניות ובנראות של הבלוג אתר שלכם אחראי לרושם הראשוני שנחרט אודותיכם. שווה להשקיע כאן.

נחזור להשוואה בין המערכות.

למעשה כמו בבלוגר גם וורדפרס מאפשרת לפתוח בלוג קהילתי או בלוג עצמאי בעל שם מתחם מותאם בקלות ובמהירות.
להבדיל מבלוגר מערכת וורדפרס אינה מחייבת שימוש בחשבון גוגל והיא עצמאית לחלוטין.

וורדפרס מאפשרת למשתמשים לחזור ולשדרג את היכולות של הבלוג בכל שלב כך שהיא מתאימה לעסק זעיר שרק יוצא לדרך, לעסק בהתפתחות ולעסקים מבוססים – באופן מושלם כולל היכולת לזכות בעוד ועוד גמישות ועצמאות ככל שהעסק מתפתח.

כדאי לדעת שלכל אתר וורדפרס אפשר להוסיף מערכת eCommerce בשלב מתקדם יותר ולהפוך אותו לחנות אלקטרונית לכל דבר, גם אם בהתחלה לא הקמתם חנות אלקטרונית.

לסיכום:

מערכת WordPress מכילה את כל הפונקציות של מערכת בלוגר אבל עם עושר גדול יותר של תבניות, תוספים וגמישות בעיצוב וביכולות המוספות.
למעשה וורדפרס כבר מזמן עברה את ה"מערכת לניהול בלוגים" והיא מערכת לניהול תוכן באתר לכל דבר ועניין.

בשל הפופולאריות שלה היא מתעדכנת כל הזמן (במסגרת wordpress.com אתם תמיד מקבלים את הגרסה העדכנית ביותר) וכל הזמן נוספות לה יכולות ושיפורים.

גם הגמישות בשדרוג למערכת בתשלום מאפשרת צמיחה לפי התפתחות העסק.

היתרונות הברורים הם: היכולת לנהל את הפוסטים ועמודי התוכן באותו המקום, עדכניות, גמישות, שילוב מדיה חברתית באתר בקלות ובמהירות,.

עוד יתרון חשוב הוא היכולת לנהל את האתר גם במכשירים ניידים, בעזרת מגוון של יישומים למכשירים ניידים.

ריבוי המשתמשים ברחבי העולם מאפשר זיהוי מידי של תוכן שמצוטט מהאתר ומשלוח הודעה לבעל האתר שנוצר קישור חיצוני אל הבלוג / האתר שלכם ממקום אחר ברשת.

שפע המשתמשים והמפתחים מייצר שפע תמיכה זמינה הן של קהילת מפתחי וורדפרס עצמה והן של בלוגים ואתרים נוספים ברשת.

לדעתי, אחד מהיתרונות של וורדפרס (וזה שיקול שאני ממליץ מאוד להתחשב בו) טמון ביכולת לייצא את האתר בכל נקודת זמן אל אתר עצמאי באחסנה פרטית. זהו מהלך קל ופשוט מאחר שהמערכת שמשמשת אותנו באחסון הפרטי היא אותה המערכת והייצוא של התוכן מהבלוג / האתר באחסנה של וורדפרס אל האתר החדש נעשה במהירות בעזרת תוסף יבוא בקלות ובמהירות.

חסרונות:

 1. בהקמת בלוג/אתר עצמאי על אחסנה פרטית דרושה זיקה טכנולוגית או ידע איך להתקין את תוכנת וורדפרס, איך להתקין תבניות ולהתאים את העיצוב שלהן למיתוג. החיסרון הזה לא קיים כמובן כשבוחרים להקים בלוג בחינם על הפלטפורמה החינמית של וורדפרס.
 2. אל מול מערכת בלוגר, לוורדפרס אין התחברות מובנית לכל שירותי גוגל – אבל חשוב להבין שזה לא פוגע אפילו לא במעט ואתרי וורדפרס מאונדקסים בקלות ע"י גוגל, יש מגוון של תוספים שמקלים על החיבור לשירותים הנדרשים והקידום האורגני של אתרי ובלוגי וורדפרס מפגין תוצאות נפלאות כשיודעים מה לעשות.

איך התרשמתם: מה עדיף לכם, בלוגר או וורדפרס ?

ספרו לי כאן למטה בתגובות, וגם, אתם צריכים עזרה וסיוע טכני בהקמת הבלוג / אתר או בהקמה וחיבור של חשבון גוגל אפס – אתם מוזמנים לפנות אלי במייל או בצור קשר כאן באתר.

החומר באתר זה הינו לשימוש פרטי אין להפיץ, להעתיק, לשדר או לפרסם חומר כלשהו מתוך האתר, ללא הסכמה מראש ובכתב של בעלי זכויות היוצרים השונים
קורס שיווק באינטרנט | אפיון אתר | כתיבה שיווקית | קידום עסקים באינטרנט | בנית אתר